Miks Ökosaun?

Lasnamäe linnaosa avaliku sauna nimetuses on kasutatud liidet “öko”- Lasnamäe Ökosaun. Antud nimetust ei ole valitud juhuslikult. Sõna “öko”, mis tähendab keskkonna säilimist toetav, keskonnasäästlik, väljendub kolmes aspektis: 1) sauna puhastusvahendid; 2) sauna hoone konstruktsiooniline osa; 3) saunamehe teenus.

Avalik saun on koht, mida külastab palju inimesi, kus on väga niiske ja soe keskkond, mis soodustab bakterite kasvu. Selleks, et puhtuse tase vastaks seatud normidele, Lasnamäe Ökosaunas kasutatakse väga efektiivseid puhastusvahendeid. Lõviosa saunas kasutatavast puhastuskeemiast on “roheline” ehk valmistatud taimsetest ekstraktidest ja ei avalda inimesele kõrvalmõju (allergia, naha kuivamine, punetus) ning ei reosta loodust. Võimalusel, kui sellise puhastuskeemia tootjad pakuvad veel laiemat spektrit puhastuvahendeid, läheme 100% üle “roheliasele” puhastuskeemiale. Hetkel kasutatakse puhastuskeemiat Saksa tootjalt “Tana Professional” ja Ameerika Ühendriikide tootjalt “Ecolab”.

Lasnamäe Ökosauna ehitamisel on hoolega mõeldud keskkonnasäästlikkusele ja lähtudes sellest valiti ka keskkonnasäästvamaid ehitusmaterjale. Sauna hoone kandev konstruktsioon on ehitatud raudbetoonist, mis on peale puitu kõige keskkonnasäästlikum ehitusmaterjal. Betooni on võimalik keskkonnasäästlikult ümbertöödelda või võtta taaskasutusse.
Lasnmäe Ökosaunas on 90% ulatuses kasutuses keskkonnäästliku valgustust nn led-valgustust, mis on 7-10 korda säästlikum kui halogeenlambid ja 2 korda säästlikumad kui luminofoorsed lambid.

Lasnamäe Ökosaun pakub saunateenuseid, mille sees on ka selline teenus nagu vihtlemine. Saunas on tööl professionaalne saunamees, kes pakub inimestele võimalust vihelda sauna leiliruumis. Paralleelselt praktilisele vihtlemisele annab saunamees konsultatsiooni, kuidas õigesti läbi viia vastavaid protseduure, et teenuse kasutaja saaks põhjalikku ülevaate õigest, traditsioonilisest saunas käimisest, leili võtmisest ja vihtlemisest. Lisaks plaanime läbi viia nn infotunde, mille raames saunamees loeb lühikesi loenguid sauna traditsioonidest, saunakultuurist ja tervislikkest vihtlemisvõtetest.

Eesmärk, lisaks heale saunateenusele, on valgustada inimestele ühissauna traditsioone, selle kultuuri, tekitada huvi ka laiemates ühiskonna kihtides (s.h. lapsed ja noored pered) avaliku sauna vastu. Lasnamäe Ökosauna visioon on luua avalikust saunast tõeline pere koht, kus iga täiskasvanu ja laps saaks puhata nii keha, kui hingega ja et oleks alati soov tagasi tulla.